Genel

Site açılış hızı niçin Önemlidir? Nasıl Yükseltilir?

Site hızının önemi ve geliştirilebilirliğinden ilkin site hızının ne demek bulunduğunu açıklamak en şu demek oluyor ki olacaktır. Site hızı, sayfalardaki içeriğin ne kadar süratli yüklendiğinin bir ölçüsüdür. Sayfa hızı ile “site hızı” birbirine karıştırılmaktadır. Sayfa hızı sayfa yüklenme süresi ve ilk bayta kadar geçen vakit olarak da tanımlanabilmektedir. Sayfa hızı Google PageSpeed Insights ile değerlendirilebilmektedir. PageSpeed Insights hız puanı, CrUX (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu) verilerini ihtiva eder ve iki mühim hız ölçütü ile alakalı rapor vermektedir. Bunlar First Contentful Paint (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL)’dir.

Google, site hızının arama neticelerini etkileyen en mühim faktörlerden biri bulunduğunu belirtmektedir. Bu mevzuda meydana getirilen araştırmalar Google’ın sayfa hızını dikkate alırken bilhassa ilk bayta kadar geçen süreyi ölçtüğünü göstermektedir. Ek olarak yavaş sayfaların arama motorlarının tahsis etmiş olduğu ölçümlerde daha azca sayıda sayfanın taranmasına niçin olup ; Google aramalarında geriye sarkacağını ve negatif etkileneceğini göstermektedir.

Sayfa hızı, kullanıcılar açısından da önemlidir. Uzun devam eden yüklenmeler tercih edilme oranında da düşüşe sebep olacaktır. Daha uzun yüklenme sürelerinin dönüşlere de negatif tesiri olacaktır. Sayfa hızını arttırmanın birçok yolu bulunmaktadır. SEO geliştirmeleri açısından en mühim metriklerden kabul edilen site hızı optimizasyonunu yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan unsurlardan bazıları şunlardır :

Sıkıştırma

Gzip (dosya sıkıştırmak için yazılım uygulaması) kullanarak 150 bayttan büyük HTML, CSS ve JavaScript dosyalarının boyutları küçültülebilir. Görüntü dosyalarında Gzip kullanılmamalıdır. Bunun yerine imaj standardını korumak için Photoshop şeklinde programlar kullanılabilir.

HTML, CSS Ve JavaScript

Site kodu optimize edilerek (boşluk, noktalama işaretleri ve lüzumsuz karakterler) sayfa hızını mühim ve tesir edecek halde arttırılabilir. Ayrıca kullanılmayan kodları, yorumları ve biçimlendirilmeleri koddan kaldırarak site hızına tesir edilebilir. Google, CSSNano ve  UglifyJS programlarının kullanılmasını önermektedir.

Yönlendirilmeler

Yönlendirilmeler azaltılmalıdır. Bir sayfadan başka bir sayfaya geçerken yüklenme süreleri oluşacağı için site hızı için bu konum negatif tesir yaratmaktadır. Örneğin mobil yönlendirme modeli şu şekildeki görünmekteyse  ‘ihsanhamurcu.com -> www.ihsanhamurcu.com -> m.ihsanhamurcu.com’ bu konum site sahibi ve kullanıcılara vakit kaybettirdiği için olumsuzluk yaratmaktadır. Ayriyeten meydana getirilen yönlendirmeler yeni sekme üstünden yapılmalıdır. Bu sayede kullanıcının bir sekmesinde sizin sitenizin aleni kalma süresinin artması, siteniz için olumlu yönde etkili olacaktır.

Dikkat JavaScript

Tarayıcılar bir sayfayı oluşturmadan ilkin HTML’lerini ayrıştırarak bir DOM ağacı oluşturmaktadır. Tarayıcı bu muamele esnasında buyruk dosyasıyla karşılaşırsa, devam edebilmesi için onu durdurması ve çalıştırması gerekmektedir. Google, JavaScript’i en aza indirmeyi önermekte ve laf mevzusu engellemelerden kaçınılmasını istemektedir.

Tarayıcı Önbelleğinden Yararlanma

Tarayıcılar birçok bilgiyi önbelleğine almakta ve bir dahaki ziyarette bütün sayfayı yüklemek zorunda kalmamaktadır (yoldam sayfaları, resimler, JavaScript). Önbellek için bir son kullanma zamanı olmalıdır. Bu son kullanma tarihinin olup olmadığını görmek için YSlow şeklinde bir vasıta kullanılabilmektedir. Daha sonra , bu bilgilerin önbellekte  ne kadar kalacağı ‘sona erme’ başlığı ile ayarlanmalıdır. Sık sık yenilenme yapılmıyorsa 1 sene makul bir müddet olacaktır.

Sunucu Yanıt Süresi

Sunucu cevap süreleri, alınan trafik miktarından, her sayfanın kullandığı kaynaklardan, sunucunun kullandığı yazılımdan ve kullanılan barındırma çözümünden etkilenmektedir. Sunucu cevap süresini iyileştirmek için, yavaş veri tabanı sorguları, yavaş yönlendirme yada ehil hafıza eksikliği şeklinde performans darboğazları araştırılmalı ve bu tarz şeyleri düzeltilmelidir. Optimum sunucu cevap süresi 200 ms’nin altındadır. 

İçerik Dağıtım Ağı

İçerik dağıtım ağları olarak da adlandırılan içerik dağıtım ağları (CDN‘ler), içerik teslim etme yükünü dağıtmak için kullanılan sunucu ağlarıdır. Esasen, sitelerin kopyaları, coğrafi olarak muhtelif veri merkezlerinde saklanır, böylece kullanıcılar internet sitelerine daha süratli ve daha emin erişebilmektedir.

Görüntüleri Optimize Edin

Sıkıştırma bölümünde de bahsedilmiş olduğu şeklinde görüntülerin optimizasyonu siteler ve Google testleri için fazlaca önemlidir. Resimler olması gerekenden daha büyük olmadığında ve internet sitesi için müsait olduğunda meydana getirilen testler de müspet puanlama alacaktır. Sık kullanılan düğmeler yada  simgeler için bir şablon oluşturulmalıdır. Bu şablon CSS sprite üstünden yapılabilmektedir. CSS sprite, resimleri tek seferde yükleyebilen tek bir büyük görüntüde birleştiren ve arkasından yalnızca imlemek istenilen bölümleri görüntüleyen araçtır. Bu daha azca HTTP isteği anlamına gelmektedir. Bu, kullananların birden fazlaca görüntünün yüklenmesini beklerken ki geçirilen süreden tutum etmesini sağlamaktadır.

Elbette bu mevzularla alakalı hazır sistemlerde aksiyon alırken işlerinizi kolaylaştıracak bir ekip eklentiler, modüller yada ek uygulamalar mevcut. Ancak tekrar de bu tarz şeyleri kullanırken dikkatli olmalısınız şundan dolayı birtakım sistemlerde birtakım ek geliştirmeler ahenk problemi sebebiyle değişik yerlerde bozulmalara yol açabilir. Sadece hızlandırma mevzusu değil, kullanıcı deneyimi, tarama bütçesi optimizasyonu, log kontrolleri şeklinde geniş bir pencereden çözümleme yapabilecek, gereksinimleri belirleyip, önceliklendirip, karşılayabilecek bir dijital marketing ajansı ile de çalışabiliriz.

Author

admin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba!

Lütfen sesli mesajınızda isteğinizi bize bildirin..
Kaydet, Dinle, Gönder!

Mikrofonunuza erişime izin verin

Sayfanın sol üst köşesinde ses kaydınızı alabilmemiz için erişime izin ver butonuna tıklamanız gerekmektedir..

Mikrofon hatası tespit edildi.

Lütfen kablo bağlantınızı veya sisteminizi kontrol edin.

Şimdi konuşun

00:00

Canvas not available.

Kaydı Sıfırla

Yeni bir kayıt başlatmak istediğinizden emin misiniz? Mevcut kaydınız silinecek.

Oops, something went wrong

Error occurred during uploading your audio. Please click the Retry button to try again.

Kaydınızı gönderin

Teşekkür ederim. Kaydınız bana ulaştı en kısa sürede döneceğim.